Update News

| Add contents

Moments IPhO 2017

| Edit | Delete | Upload Cover

 

Video IPhO 2017:

 

Photo IPhO 2017:

> Day 1
> Day 2
> Day 3
> Day 4
> Day 5
> Day 6
> Day 7
> Day 8

Official Results of IPhO 2017

| Add contents

| Edit | Delete | Upload Cover

 For PDF version, you can download the results in here.

 

No.

Country

Student ID

Name

Result

1

ARGENTINA

ARG-S-3

Lucas Díaz

Bronze

2

ARMENIA

ARM-S-1

Mikael Yeghiazaryan

HM

3

ARMENIA

ARM-S-2

Davit Gevorgyan

Silver

4

ARMENIA

ARM-S-3

Khachatur Nazaryan

Bronze

5

AUSTRALIA

AUS-S-1

Nishka Tapaswi

Silver

6

AUSTRALIA

AUS-S-2

Steven Liu

Bronze

7

AUSTRALIA

AUS-S-3

Yuyu Ma

Bronze

8

AUSTRALIA

AUS-S-4

Claire Kah-Lei Yung

Bronze

9

AUSTRALIA

AUS-S-5

Edward Bentley Carr

Bronze

10

AUSTRIA

AUT-S-1

Katharina Bogner

Bronze

11

AUSTRIA

AUT-S-2

Katharina Buczolich

Bronze

12

AUSTRIA

AUT-S-3

Konstantin Mark

HM

13

AUSTRIA

AUT-S-4

Erwin Pfeiler

HM

14

AUSTRIA

AUT-S-5

Jonas Bodingbauer

Bronze

15

AZERBAIJAN

AZE-S-2

Sabuhi Mikayilov

HM

16

AZERBAIJAN

AZE-S-4

Emil Alizada

HM

17

AZERBAIJAN

AZE-S-5

Farhad Allahverdiyev

Bronze

18

BANGLADESH

BGD-S-1

Fahim Tajwar

Bronze

19

BANGLADESH

BGD-S-2

Nishat Fahmida Protyasha

Bronze

20

BANGLADESH

BGD-S-3

Taosif Ahsan

Silver

21

BANGLADESH

BGD-S-4

Abrar Al Shadid Abir

Bronze

22

BANGLADESH

BGD-S-5

Azmaine Iqtidar

HM

23

BELARUS

BLR-S-1

Pavel Kurach

Bronze

24

BELARUS

BLR-S-2

Valiantsin Darafeyeu

Bronze

25

BELARUS

BLR-S-3

Yauheni Sharamed

Silver

26

BELARUS

BLR-S-4

Mikita Ihnatsiuk

Silver

27

BELARUS

BLR-S-5

Mikita Srtryzhak

Bronze

28

BELGIUM

BEL-S-1

Rotheudt Nicolas

Bronze

29

BELGIUM

BEL-S-2

Andrei Covaci

HM

30

BELGIUM

BEL-S-3

Sam Heyrman

Bronze

31

BELGIUM

BEL-S-4

Maarten De Coen

HM

32

BOSNIA AND HERZEGOVINA

BIH-S-1

Dinno Koluh

HM

33

BOSNIA AND HERZEGOVINA

BIH-S-2

Dženan Devedžić

Bronze

34

BOSNIA AND HERZEGOVINA

BIH-S-3

Edvin Đapo

Bronze

35

BOSNIA AND HERZEGOVINA

BIH-S-4

Ajla Karišik

HM

36

BRAZIL

BRA-S-1

Nicolas Meira Sinott Lopes

Bronze

37

BRAZIL

BRA-S-2

Victor Almeida Ivo

Gold

38

BRAZIL

BRA-S-3

Vinicius Gabriel Felix Barbosa

Bronze

39

BRAZIL

BRA-S-4

Diogo Correia Netto

Gold

40

BRAZIL

BRA-S-5

Gabriel Golfetti

Gold

41

BULGARIA

BGR-S-1

Boyko Krasimirov Borisov

Silver

42

BULGARIA

BGR-S-2

Dimitar Zdravkov Ruzhev

Bronze

43

BULGARIA

BGR-S-3

Georgi Miroslavov Aleksandrov

Bronze

44

BULGARIA

BGR-S-4

Aleksandar Valentinov Atanasov

Bronze

45

BULGARIA

BGR-S-5

Aleksandar Valentinov Ivanov

Bronze

46

CAMBODIA

KHM-S-2

Chanmonirath Chak

HM

47

CAMBODIA

KHM-S-3

Sin Rithy Vong

HM

48

CAMBODIA

KHM-S-4

Chivi Throkal Chan

HM

49

CAMBODIA

KHM-S-5

Socheata Meas

HM

50

CANADA

CAN-S-1

Ming Yang Ye

Gold

51

CANADA

CAN-S-2

Pedram Amani

Bronze

52

CANADA

CAN-S-3

Yuheng Xu

Bronze

53

CANADA

CAN-S-4

Guo Zheng

Silver

54

CANADA

CAN-S-5

Henry Tang

Bronze

55

CHINESE TAIPEI

TWN-S-1

Hsuan-Jui Chen

Silver

56

CHINESE TAIPEI

TWN-S-2

Shao-Chun Wang

Gold

57

CHINESE TAIPEI

TWN-S-3

Yun-Chung Chen

Gold

58

CHINESE TAIPEI

TWN-S-4

Chi-Kang Pai

Gold

59

CHINESE TAIPEI

TWN-S-5

Feng-Yang Hsieh

Silver

60

COLOMBIA

COL-S-1

Gabriel Mateo Mejia Sepulveda

Bronze

61

COLOMBIA

COL-S-2

Jose Manuel Betancourt Valencia

Silver

62

COLOMBIA

COL-S-3

Alejandro Mario Salas Esrada

Silver

63

COLOMBIA

COL-S-4

Christian David Forero Pulido

Bronze

64

COSTA RICA

CRI-S-1

Sebastián Herrera Sánchez

HM

65

CROATIA

HRV-S-1

Igor Kladaric

Bronze

66

CROATIA

HRV-S-2

Josip Jerolim Banovic

HM

67

CROATIA

HRV-S-3

Petar Suman

Bronze

68

CROATIA

HRV-S-4

Domagoj Perkovic

Silver

69

CROATIA

HRV-S-5

Filip Marijanovic

Bronze

70

CUBA

CUB-S-1

Lázaro David Paz Bermúdez

Bronze

71

CZECH REPUBLIC

CZE-S-1

Matej Mezera

Bronze

72

CZECH REPUBLIC

CZE-S-2

Ondrej Knopp

Bronze

73

CZECH REPUBLIC

CZE-S-3

Simon Karch

Bronze

74

CZECH REPUBLIC

CZE-S-4

Daniel Pajer

Bronze

75

CZECH REPUBLIC

CZE-S-5

Jindrich Jelinek

Silver

76

DENMARK

DNK-S-1

Malthe Andersen

Bronze

77

DENMARK

DNK-S-2

Oscar Emil Sommer

Silver

78

DENMARK

DNK-S-3

Zaka Humlesen

HM

79

DENMARK

DNK-S-4

Asger Mølsted Mikkelsen

Bronze

80

DENMARK

DNK-S-5

Lasse Harboe Wolff

Silver

81

EGYPT

EGY-S-1

Ahmed Sheta

Silver

82

EGYPT

EGY-S-2

Mohanned Elkholy

Silver

83

EL SALVADOR

SLV-S-1

José Escalante

Bronze

84

EL SALVADOR

SLV-S-2

Edgardo Letona

HM

85

ESTONIA

EST-S-1

Konstantin Dukatš

Bronze

86

ESTONIA

EST-S-3

Taavet Kalda

Gold

87

ESTONIA

EST-S-4

Eva-Maria Tõnson

HM

88

ESTONIA

EST-S-5

Kaarel Kivisalu

Bronze

89

FINLAND

FIN-S-1

Matias Arola

Silve

90

FINLAND

FIN-S-4

Aleksi Kononen

Bronze

91

FRANCE

FRA-S-1

Augustin Desombre

HM

92

FRANCE

FRA-S-2

Nathan Doumèche

Bronze

93

FRANCE

FRA-S-3

Thomas Sepulchre

Gold

94

FRANCE

FRA-S-4

Hilaire Bizalion

Silver

95

FRANCE

FRA-S-5

de Rolland

Bronze

96

GEORGIA

GEO-S-1

Konstantine Gagnidze

HM

97

GEORGIA

GEO-S-3

Zurab Jashi

Bronze

98

GEORGIA

GEO-S-4

Gela Patashuri

Bronze

99

GEORGIA

GEO-S-5

Giorgi Grigolia

Bronze

100

GERMANY

DEU-S-1

Markus Zetto

Silver

101

GERMANY

DEU-S-2

Maurice Zeuner

Bronze

102

GERMANY

DEU-S-3

Pascal Reeck

Bronze

103

GERMANY

DEU-S-4

Christian Schmidt

Silver

104

GERMANY

DEU-S-5

Konstantin Schwark

Silver

105

GREECE

GRC-S-2

Mitrakos Nikolaos

HM

106

GREECE

GRC-S-5

Digalaki Korina

HM

107

HONGKONG

HKG-S-1

Shing Yan Li

Gold

108

HONGKONG

HKG-S-2

Yang Hong Li

Gold

109

HONGKONG

HKG-S-3

Rahul Arya

Silver

110

HONGKONG

HKG-S-4

Chun Wang Chau

Bronze

111

HONGKONG

HKG-S-5

Ka Ching Lai

Bronze

112

HUNGARY

HUN-S-1

Péter Tamás Kovács

Silver

113

HUNGARY

HUN-S-2

Tamás Lajos Tompa

Gold

114

HUNGARY

HUN-S-3

Tóbiás Marozsák

Silver

115

HUNGARY

HUN-S-4

Balázs Németh

Silver

116

HUNGARY

HUN-S-5

Botond Nagy

Silver

117

ICELAND

ISL-S-5

Erla Sigríður Sigurðardóttir

HM

118

INDIA

IND-S-1

Debaditya Pramanik

Gold

119

INDIA

IND-S-2

Lay Jain

Gold

120

INDIA

IND-S-3

Pawan Goyal

Silver

121

INDIA

IND-S-4

Ameya Patwardhan

Gold

122

INDIA

IND-S-5

Ananye Agarwal

Gold

123

INDONESIA

INA-S-1

Ferris Prima Nugraha

Gold

124

INDONESIA

INA-S-2

Fikri Makarim Sosrianto

Silver

125

INDONESIA

INA-S-3

Gerry Windiarto Mohamad Dunda

Gold

126

INDONESIA

INA-S-4

Bonfilio Nainggolan

Silver

127

INDONESIA

INA-S-5

Faizal Husni

Silver

128

ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN

IRN-S-1

Erfan Abbasgholinejadkhamirgir

Silver

129

ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN

IRN-S-2

Seyed Alireza Mousavi Hosseini

Silver

130

ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN

IRN-S-3

Seyed Arshia Razavi

Silver

131

ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN

IRN-S-4

Alireza Darvishi

Gold

132

ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN

IRN-S-5

Amin Ravanbakhsh

Gold

133

ISRAEL

ISR-S-1

Jonatan Hadas

Gold

134

ISRAEL

ISR-S-2

Nitzan Shapira

Silver

135

ISRAEL

ISR-S-3

Yanai Bittmann

Silver

136

ISRAEL

ISR-S-4

Dana Zeidman

Silver

137

ISRAEL

ISR-S-5

Gil Shmuel Ronen

Silver

138

ITALY

ITA-S-1

Niccolo' Porciani

HM

139

ITALY

ITA-S-2

Alessandro Seccarelli

Bronze

140

ITALY

ITA-S-3

Alessandro Trenta

Bronze

141

ITALY

ITA-S-4

Luca Arnaboldi

Silver

142

ITALY

ITA-S-5

Marco Malandrone

Silver

143

JAPAN

JPN-S-1

Michito Ujino

Silver

144

JAPAN

JPN-S-2

Tomohiro Komiyama

Silver

145

JAPAN

JPN-S-3

Yusuke Nakae

Silver

146

JAPAN

JPN-S-4

Akihiro Watanabe

Gold

147

JAPAN

JPN-S-5

Kosuke Yoshimi

Gold

148

KAZAKHSTAN

KAZ-S-1

Aknar Kazhymurat

Gold

149

KAZAKHSTAN

KAZ-S-2

Nurdaulet Kemel

Bronze

150

KAZAKHSTAN

KAZ-S-3

Adilet Uvaliyev

Silver

151

KAZAKHSTAN

KAZ-S-4

Shyngys Aitkazinov

Silver

152

KAZAKHSTAN

KAZ-S-5

Temirlan Amangeldinov

Silver

153

KYRGYZSTAN

KGZ-S-1

Nurdoolot Omuraliev

Bronze

154

KYRGYZSTAN

KGZ-S-2

Artur Sadikov

HM

155

KYRGYZSTAN

KGZ-S-3

Kairat Zhumaev

HM

156

KYRGYZSTAN

KGZ-S-4

Andrei Mukhin

HM

157

KYRGYZSTAN

KGZ-S-5

Azamat Myrzabekov

Bronze

158

LATVIA

LVA-S-1

Ingvars Vitenburgs

Bronze

159

LATVIA

LVA-S-3

Reinis Irmejs

Silver

160

LATVIA

LVA-S-4

Aleksejs Jeļisejevs

Bronze

161

LIECHTENSTEIN

LIE-S-1

Konstantin Wohlwend

HM

162

LIECHTENSTEIN

LIE-S-3

Jannik Gartmann

HM

163

LITHUANIA

LTU-S-1

Gilbertas Umbrazunas

Bronze

164

LITHUANIA

LTU-S-2

Jokubas Pelanskis

Silver

165

LITHUANIA

LTU-S-3

Kristijonas Samuolis

HM

166

LITHUANIA

LTU-S-4

Dominykas Ruibys

Silver

167

LITHUANIA

LTU-S-5

Emilis Kaziukenas

Bronze

168

LUXEMBOURG

LUX-S-2

Pierre Kreins

HM

169

MACAO-CHINA

MAC-S-1

Keng Tou Chu

Bronze

170

MACEDONIA

MKD-S-2

Aleksandar Ivanov

Bronze

171

MALAYSIA

MYS-S-3

Yeap heng Yii

Bronze

172

MALAYSIA

MYS-S-4

Lee Ren Ghee

HM

173

MALAYSIA

MYS-S-5

Muhammad Firdaus Muhammad Al-Faraby

HM

174

MEXICO

MEX-S-1

Mauricio Leonardo Rosas Gomez

Bronze

175

MEXICO

MEX-S-2

Oliver Vicente Garcia Esparza

Bronze

176

MEXICO

MEX-S-3

Oscar Guardado Chacon

Bronze

177

MEXICO

MEX-S-4

Erasmo Hinojosa Saenz

Bronze

178

MEXICO

MEX-S-5

Grecia Castelazo Martinez

Bronze

179

MOLDOVA

MDA-S-2

Daniel Sireteanu

HM

180

MOLDOVA

MDA-S-3

Sabina Tonticia

HM

181

MOLDOVA

MDA-S-4

Eugeniu Dimitriu

HM

182

MOLDOVA

MDA-S-5

Otilia Don

HM

183

MONGOLIA

MNG-S-1

Garid Erdenechuluun

Bronze

184

MONGOLIA

MNG-S-2

Oyuntugs Luubaatar

Silver

185

MONGOLIA

MNG-S-3

Sumiyajav Sarangerel

Bronze

186

MONGOLIA

MNG-S-4

Amarbold Byabajargal

Bronze

187

MONGOLIA

MNG-S-5

Dulguun Lkhagvadorj

Silver

188

MONTENEGRO

MNE-S-1

Nikola Pizurica

HM

189

NEPAL

NPL-S-1

Prabhakar Kafle

Bronze

190

NEPAL

NPL-S-2

Sanam Limbu

HM

191

NEPAL

NPL-S-3

Shivam Pandey

HM

192

NEPAL

NPL-S-4

Bibek Panthi

Bronze

193

NEPAL

NPL-S-5

Kritan Banstola

HM

194

NETHERLANDS

NLD-S-1

Jelmer Hinssen

HM

195

NETHERLANDS

NLD-S-2

Julian Sanders

Bronze

196

NETHERLANDS

NLD-S-3

Samuel Klumpers

HM

197

NETHERLANDS

NLD-S-4

Annejan van den Dool

HM

198

NETHERLANDS

NLD-S-5

Dennis Hilhorst

Bronze

199

NIGERIA

NER-S-1

Mitchell Chukwuebuka Okoli

HM

200

NIGERIA

NER-S-2

Amaechi Ikechukwu Abua

Bronze

201

NORWAY

NOR-S-2

Nikita Klimenko

Bronze

202

NORWAY

NOR-S-5

Carl Fredrik Andresen

HM

203

PAKISTAN

PAK-S-1

Muzamil Ali Shaikh

HM

204

PAKISTAN

PAK-S-2

Ubaidullah

HM

205

PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA

CHN-S-1

Qiantan Hong

Gold

206

PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA

CHN-S-2

Xiquan Zheng

Gold

207

PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA

CHN-S-3

Zhun Wang

Gold

208

PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA

CHN-S-4

Haoyang Gao

Gold

209

PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA

CHN-S-5

Pinyuan Wang

Gold

210

PHILIPPINES

PHL-S-2

Mikhail Angel Canlas Torio

HM

211

POLAND

POL-S-1

Juliusz Neuman

Bronze

212

POLAND

POL-S-3

Wojciech Szymański

HM

213

POLAND

POL-S-4

Jakub Boguta

Silver

214

PORTUGAL

PRT-S-1

Leonardo Duarte

HM

215

PORTUGAL

PRT-S-2

Luís Silva

HM

216

PORTUGAL

PRT-S-3

Nuno Campos

HM

217

PORTUGAL

PRT-S-4

Alexandre Eira

HM

218

PORTUGAL

PRT-S-5

Heitor Osterdahl

HM

219

REPUBLIC OF KOREA

KOR-S-1

Seokwon Choi

Gold

220

REPUBLIC OF KOREA

KOR-S-2

Soomin Shin

Gold

221

REPUBLIC OF KOREA

KOR-S-3

Soonhyun Kwon

Gold

222

REPUBLIC OF KOREA

KOR-S-4

Jongmin Kim

Gold

223

REPUBLIC OF KOREA

KOR-S-5

Sangwook Tae

Gold

224

SINGAPORE

SGP-S-1

Lee Vint Ve Shein Lin Htut

Gold

225

SINGAPORE

SGP-S-2

Ma Zhao Yu

Gold

226

SINGAPORE

SGP-S-3

Ong Hong Ming Teddy

Gold

227

SINGAPORE

SGP-S-4

Bradley Teo Wei Jie

Gold

228

SINGAPORE

SGP-S-5

Darren Wayne Lim

Gold

229

ROMANIA

ROU-S-1

Anca Dragulescu

Gold

230

ROMANIA

ROU-S-2

Sebastian Leontica

Silver

231

ROMANIA

ROU-S-3

Razvan Octavian Radu

Gold

232

ROMANIA

ROU-S-4

Radu Andrei

Gold

233

ROMANIA

ROU-S-5

Petru Cotrut

Gold

234

RUSSIA 

RUS-S-1

Sergei Vlasenko

Gold

235

RUSSIA 

RUS-S-2

Stanislav Krymskii

Gold

236

RUSSIA 

RUS-S-3

Vasilii Iugov

Gold

237

RUSSIA 

RUS-S-4

Dmitrii Plotnikov

Gold

238

RUSSIA 

RUS-S-5

Kirill Parshukov

Gold

239

SAUDI ARABIA

SAU-S-1

Ghadah Alshalan

Silver

240

SAUDI ARABIA

SAU-S-3

Yazan Almajnouni

Bronze

241

SAUDI ARABIA

SAU-S-4

Alwaleed Aldhirgham

HM

242

SAUDI ARABIA

SAU-S-5

Faisal Alsallom

Silver

243

SERBIA

SRB-S-1

Novak Stanojevic

Silver

244

SERBIA

SRB-S-2

Bogdan Stanojevic

Silver

245

SERBIA

SRB-S-3

Vuk Radovic

Silver

246

SERBIA

SRB-S-4

Dusan Djordjevic

Gold

247

SERBIA

SRB-S-5

Marko Susnjar

Silver

248

SLOVAKIA

SVK-S-1

Halabrin Juraj

Bronze

249

SLOVAKIA

SVK-S-2

Liptak Jozef

Gold

250

SLOVAKIA

SVK-S-3

Okanik Martin

Bronze

251

SLOVAKIA

SVK-S-4

Čermaák Filip

Bronze

252

SLOVAKIA

SVK-S-5

Ivan Grega

Bronze

253

SLOVENIA

SVN-S-1

Luka Govedič

Silver

254

SLOVENIA

SVN-S-2

Marko Čmrlec

Bronze

255

SLOVENIA

SVN-S-3

Urban Duh

HM

256

SLOVENIA

SVN-S-4

Aleksej Jurca

Gold

257

SPAIN

ESP-S-1

Francisco Fernandez Carbayo

HM

258

SPAIN

ESP-S-2

Jorge Caraça-Valente Barrera

HM

259

SPAIN

ESP-S-3

Vicent Roig Requena

Bronze

260

SPAIN

ESP-S-4

Alejandro Epelde Blanco

Silver

261

SPAIN

ESP-S-5

Borja Lopez Herreros

Bronze

262

SRI LANKA

LKA-S-1

Tharindu Madushanka Sandabandara Samarakoon Kimbulobbe Herath Mudiyanselage

Bronze

263

SRI LANKA

LKA-S-4

Randula Abeyweera Kankanam Arachchige

HM

264

SRI LANKA

LKA-S-5

Dulanjana Minikirani Amaya Dharmasiri Kelegedara

Bronze

265

SURINAME

SUR-S-4

Farchanda Abdoel Wahid

HM

266

SWEDEN

SWE-S-3

Lukas Finnveden

HM

267

SWEDEN

SWE-S-4

Adam Warnerbring

Bronze

268

SWITZERLAND

CHE-S-1

Henning Zhang

Bronze

269

SWITZERLAND

CHE-S-2

Pascal Isenring

HM

270

SWITZERLAND

CHE-S-3

Tamar Som

HM

271

SWITZERLAND

CHE-S-4

Adrian Rutschmann

Bronze

272

SWITZERLAND

CHE-S-5

Alexandre Pinazza

HM

273

SYRIA

SYR-S-1

Heif Ismaeil

HM

274

SYRIA

SYR-S-2

Jowan Sheikh Mohamad

Bronze

275

SYRIA

SYR-S-4

Ahmed Moustafa

HM

276

TAJIKISTAN

TJK-S-2

Khasanov Farakhmand

HM

277

TAJIKISTAN

TJK-S-3

Sabina Abdurakhmanova

Bronze

278

TAJIKISTAN

TJK-S-5

Daler Pirov

Bronze

279

THAILAND 

THA-S-1

Patin Inkaew

Silver

280

THAILAND

THA-S-2

Sirapop Klinkachorn

Silver

281

THAILAND

THA-S-3

Thisanaporn Mungmeeprued

Gold

282

THAILAND

THA-S-4

Athikom Wanichkul

Silver

283

THAILAND

THA-S-5

Natnicha Merin

Gold

284

TURKEY

TUR-S-1

Artun Bayer

Silver

285

TURKEY

TUR-S-2

İsmail Arda Vurankaya

HM

286

TURKEY

TUR-S-3

Muhammed Yusuf Efe

Silver

287

TURKEY

TUR-S-4

Arda Aydın

Bronze

288

TURKEY

TUR-S-5

Arda Bayer

Silver

289

TURKMENISTAN

TKM-S-3

Şatlyk Bäşimow

HM

290

TURKMENISTAN

TKM-S-5

Kemal Kochekov

HM

291

UKRAINE

UKR-S-1

Serhii Kryhin

Gold

292

UKRAINE

UKR-S-2

Roman Soletskyi

Gold

293

UKRAINE

UKR-S-3

Kyrylo Sovailo

Bronze

294

UKRAINE

UKR-S-4

Oleksandr Khasai

Bronze

295

UKRAINE

UKR-S-5

Victoriia Kovalova

Silver

296

UNITED ARAB EMIRATES

ARE-S-3

Shivangi Jha

HM

297

UNITED KINGDOM

GBR-S-1

Euan Tebbutt

Gold

298

UNITED KINGDOM

GBR-S-2

Robert Waddy

Bronze

299

UNITED KINGDOM

GBR-S-3

William Robert King

Gold

300

UNITED KINGDOM

GBR-S-4

Weida Liao

Silver

301

UNITED KINGDOM

GBR-S-5

Callum Brennan-Rich

Bronze

302

UNITED STATES OF AMERICA

USA-S-1

Michelle Song

Silver

303

UNITED STATES OF AMERICA

USA-S-2

Sanjay Raman

Silver

304

UNITED STATES OF AMERICA

USA-S-3

Shreyas Balaji

Gold

305

UNITED STATES OF AMERICA

USA-S-4

Jimmy Qin

Gold

306

UNITED STATES OF AMERICA

USA-S-5

Kye Shi

Gold

307

VIETNAM

VNM-S-1

Phan Tuan Linh

Silver

308

VIETNAM

VNM-S-2

Ta Ba Dung

Gold

309

VIETNAM

VNM-S-3

Tran Huu Binh Minh

Gold

310

VIETNAM

VNM-S-4

Dinh Anh Dung

Gold

311

VIETNAM

VNM-S-5

Nguyen The Quynh

Gold

Welcome Message

| Edit | | Delete | Upload Cover

On behalf of the Ministry of Education and Culture, the Republic of Indonesia, I would like to say that it is really a great honour for the Government of Indonesia to hold such a great annual event, the 48th International Physics Olympiad (IPhO) 2017. The event will be held from July 16th to July 24th 2017 in Yogyakarta, Indonesia.

Yogyakarta is a special region of Indonesia since it maintains the existence of the Kingdom of Mataram and its king become the governor of Yogyakarta until now, make it possesses rich cultural heritage. Yogyakarta is also known as the city of education where you can find so many best education institutions that make students around Indonesia come to study there. Furthermore, Merapi, one of the world’s most active volcano and the most active volcano in Indonesia, lies at the northern part of Yogyakarta. It attracts so many researchers and tourists from around the world to take a closer look and study it. At the southern part of Yogyakarta, lies the Indian Ocean. You can find so many beautiful beaches there. The harmonic blend between the modern life, high standard education, the attractive nature and cultural heritage become a strong magnet to make people visit and stay at Yogyakarta.

Therefore, we are cordially pleased to invite you to participate in the 48th IPhO 2017. We hope you will find the harmonic blend in Yogyakarta become the inspiration to build a strong collaboration and friendship through science regardless of our nations. We are looking forward to welcoming your national delegation for the IPhO 2017. Thank you.

Kind regards,

Prof Dr Kamsul Abraha
Chairman

Chairman of IPhO 2017 Prof Dr Kamsul Abraha Prof Dr Kamsul Abraha

Logo & Mascot

| Edit | | Delete | Upload Cover

IPhO 2017 logo assimilates three different elements into a unity of spirit that bring the inspiration of harmonic blend between physics, Indonesia and its hospitality. 

 

 

Hi! I'm Masipo, an IPhO 2017 mascot that will cherish the 48th IPhO 2017 event.

My name is the abbreviation of 'Mari Sukseskan IPhO 2017 (Masipo)', 'Let's succeed IPhO 2017' in English. Do you know about my attire? It's a Yogyakarta traditional attire called Sorjan with Lurik motif, and its hat called Blangkon. It's a symbol of the modesty and hospitality of Yogyakarta residents.